Jak se vytváří jednoduchá webová stránka? Co je potřeba umět k vytvoření webové stránky? Jak dostanu svojí stránku na internet? Jak dostanu svojí stránku mezi lidi? To jsou otázky na které se v dnešním článku pokusím odpovědět.
Jak vytvořit webovou stránku?
První důležitou věcí je výběr technologie pro vývoj webové stránky. Pokud půjde o opravdu jednoduchou webovou stránku (reklamní web, web pro kadeřnictví atd.) můžete zvolit některý z exsitujících redakčních systémů – WordPress, Joomla nebo Drupal. Obrovskou výhodou je, že vytvořit web dokáže téměř každý a vývoj je opravdu rychlý a jednoduchý. Nevýhoda je, že i poměrně jednoduchý web může být v celku pomalý, ale záleží na kvalitě tvorby. Často je web pouze slátanina spousta pluginů, které se musejí do webu donačítat. Další známý problém je v případě, kdy vývojář potřebuje hodně specifickou věc, ta se v redakčním systému dělá složitěji než v nějakém frameworku. Pokud půjde o složitější webovou stránku, tedy spíše o webovou aplikaci, tak je dobré zvolit spíše nějaký framework (Laravel, .Net Core MVC, Java Spring atd.)
Co je potřeba umět k vytvoření webové stránky?
Záleží na složitosti webové stránky viz bod „Jak vytvořit webovou stránku?“. Pokud jde o opravdu jednoduchý web, který by se dělal v některém z redakčních systémů, tak stačí základní znalost HTML, CSS případně základy JS. Pokud ale bude potřeba větších úprav neobejdete se bez JS, programovacího jazyka, který používá daný redakční systém (nejčastěji PHP – WordPress, Joomla) a práce s databází. Pokud půjde o složitější webovou stránku (webovou aplikaci), tak je už opravdu potřeba umět programovat v daném programovacím jazyku a umět pracovat s databází.
Jak dostanu svoji stránku na internet?
První krok je publikace webové stránky. Toto se liší podle technologie, kterou jste zvolili k vývoji. Následně je potřeba zařídit hosting a doménu. Hostovat web může i váš počítač, ale je potřeba mít veřejnou ip adresu, mít vše dobře nastavené, počítač by musel běžet bez výpadku a pokud by jste měli velkou návštěvnost je potřeba kontrolovat i rychlost sítě. Toto rozhodnutí není nejlepší a k hostování se obvykle používájí servery, které jsou výkonější než osobní pc. Nechceme ale přeci vyhazovat peníze za server, kde bude stejně potřeba vše nastavit atd. Pokud půjde o jednoduchý web vytvořený například pomocí WordPressu, tak nejjednoduší a nejlevnější možností je zakoupení webhostingu. Webhosting je pronájem prostoru pro webové stránky na cizím serveru. To znamená, že si nepronajímáme celý server, ale pouze určitou část. Databáze bývá často součástí hostingu.
Jak dostanu svojí stránku mezi lidi?
Tato část se nazývá SEO a jde o opravdu velké téma, které probereme v jiném článku.
Závěr
Závěrem bych rád řekl, že redakční systém je dobrý sluha, ale špatný pán. Je opravdu potřeba si dobře rozmyslet, kdy použít redakční systém a kdy nějaký hodnotný framework. Já používám WordPress k tvorbě reklamních webů a jednoduchých aplikací. K tvorbě složitějších aplikací používám .NET Core.
Pokud máte zájem určitě mě můžete kontaktovat nebo se podívat na moje reference.